Yeni Facebook Grup sistemi ve..

Facebook dün akşam yeni grup sistemini devreye geçirdiğini bir yazıyla kullanıcılarına açıklamıştı. (http://blog.facebook.com/blog.php?post=434700832130) Bugün de grubun ilk denemesini yapmak, özelliklerini denemek ve FF ahalisini bir araya toplamak için FriendFeed Türkiye grubunu kurdum.

Yeni özellik olarak grup içinde toplu konuşma özelliği eklenmiş. Ancak gerçekten kullanması da alışması da çok sıkıntı yaratacağa benziyor. Çünkü konuşma penceresini gruptan ayrılmadan kapatamıyorsunuz. Sadece çevrim dışı olarak kaçabiliyorsunuz. Kontrolü tamamen sizden alıp diğer kullanıcılara yayan bir sistem geliştirilmiş. Yazdıklarınızın herkesçe görüntülenmesi de ayrı bir sıkıntı. Çünkü gruba davet edildiğinizde kabul etme gibi bir durum yok, direk gruba dahil oluyorsunuz. Siz ne olduğunu anlamadan iletileriniz herkesçe okunabiliyor.

Bildirim sayfası da gerçekten bir rezalet. Resimde de görüldüğü gibi paylaşımlarda sadece bildirim alabiliyorsunuz. Yani yeni bir kullanıcı katıldığında bunu göremiyorsunuz.

Gruba dahil olan kişiler grup içindeki herşeyi elini kolunu sallaya sallaya görebiliyor. Yani adminin yanlış bir hareketinde aileniz içindeki bütün bilgiler herkesçe görünecek. Bu da büyük bir sıkıntı yaratacak. Bence gruba yeni biri eklenecekse herkesin izninin olması gibi bir özellik  gerekiyor. Bu gruba her ne kadar katılımları zorlaştırsa da düşünülebilecek birşeydi. Fake profil dediğimiz sahte hesaplarla kötü amaçlı insanlar gruba rahatça katılabilecekler. Bizler kendi ailemiz ya da sadece kendi okul arkadaşlarımızla konuştuğumuzu sanarken bizi izleyen gizli gözler olacak. Zaten aile, okul arkadaşları gibi küçük çaplı gruplarda insanlar özel bilgilerini daha çok paylaşacaklarını düşünüyorum. Bir de benim onayladığım ama onayladığım kişinin arkadaşını grubumda istemiyorsam bunu engelleyemiyorum. Çünkü o onu davet etmiş ve aynı yerde bütün bilgilerimin paylaşılması sağlanmaktadır.

Facebook artık gerçek hayattaki arkadaşların birlikte bulunduğu birşey olmaktan çıkıp geniş ve farklı bir network oldu. Arkadaş önerilerinde de gördüğünüz gibi tanımadığınız ama size önerilen onlarca kişi ekranın sağ tarafında beklemekte.

Facebook kısa bir zaman sonra hatasından dönüp daha kullanışlı birşey çıkaracaklarına inanıyorum. Gerçekten daha çok büyük tepki çekecekler. Zaten yaptıkları iş baştan sağma alel acele çıkarılmış birşeye benziyor. 🙂 Bir de anlamadığım birşey var. Bu insanlar bu yenilikleri çıkarırken hiç mi denemiyorlar. Kullanıcılar ne der, ne düşünür diye hiç mi akıllarına gelmiyor. Biliyorsunuz Facebook geçtiğimiz aylarda büyük bir açığa sebep olmuş, onlarca kişinin özel Facebook iletileri okunmuştu. Bu gibi rezaletlerin devam edeceğini düşünerek son noktayı Facebook’un kısa bir zaman sonra doyum noktasına ulaşarak düşüşe geçeceğini söyleyerek koymuş olalım.

Not: İlk izlenimlerim böyle, ilerde değişiklikler vs olduğunda ve bloğuma yazmaya değer gördüğümde sizlerle paylaşacağım.

Share

1 Comment Yeni Facebook Grup sistemi ve..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType