Webstar Türkiye Hakkında..

webstar-turkiyeWebstar özetle Ülkemizden, “global” değeri olabilecek bir fikrin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak üzere kurgulanmış bir dijital fikir yarışmasıdır. Bu fikir yarışmasının temel hedefi Online Proje Bankası oluşturmaktır. webstarturkiye.com sitesinde “Türkiye WEBSTAR’ını arıyor” başlığıyla ve “Dijital fikirler yarışıyor..” sloganıyla ortaya çıkan bu yarışmadaki birkaç gözüme çarpan daha doğrusu canımı sıkan birkaç soruyu sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle oluşturulacak olan fikir bankası kimin elinde bulunacak ?

Türkiyede özellikle bu işin içinde olan webmasterların ya da yazılımcıların muhakkak birkaç projesi vardır. Belki zaman belki de destek noktasında sıkıntı yaşayan bu projelerin bir çoğu bu bankada biriktirilecek ve bu bankanın sahibi kim olacak ? Yarışmayı kazanamayan diğer fikirleri akibeti ne olacak ? Ticari bir gelir elde etmek isteyen bir firma mı yoksa sırf bu projeleri geliştirmek için kurulacak olan yeni bir şirket mi ? Bunlar akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Yarışmanın adı webstar. Şimdi gelelim yarışmaya katılmak için gerekli koşullara. Herhangi bir koşul yok. Değerlendirme kriterlerine uyan ( özgünlük, yaratıcılık, uygulanabilirlik, ekonomik katkı ve farklılık) tüm fikirler bu yarışmaya katılabilir. Webstar denilince bu projeleri üreteceklerin weble alakaları olan yazılımcı ya da tasarımcı kişilerin olması gerekir. Ama fikir üretmek için ille de bunlardan biri olmayı gerektirmez. Webstar yarışmasını kazanacak olan kişinin bu yeteneklere sahip olması şartı yok. O zaman webstar olan arkadaşın fikir dışında ne gibi bir farklılığı olacak ki ? İnterneti facebook ve msnden ibaret olduğunu düşünen ve bana bile arada söylendiğinde içimden kahkahalarla güldüğüm projeler. Evet bunların hepsi katılacak ve bunlarla tek tek ilgilinelecek.

Yarışmanın ödülleri de bi hayli komik. Komik diyorum çünkü sponsorlar ve destekçilerle beraber 26 tane ayrı firma ve kurum var. Verilen ödülün miktarı ise sadece 5000 TL. Daha sonradan Turkcell buna bir tane de netbook eklemiş. Şimdi mantıklı düşünelim ve Turkcell’i verdiği netbooktan dolayı çıkaralım. Geriye 25 tane sponsor ve destekçi kalıyor. 5000 TL / 25 = 200 TL. Yani herbir destekçi ya da sponsorun cebinden sadece 200TL gibi komik bir para çıkmış. Şimdi insan düşünüyor böylesine büyük bir projede neden bu kadar komik rakamlar oynuyor. Bilseydim eğer ben Arif ACAR olarak sponsor olur sitemin ismini WebStar Türkiye sitesinde yayınlatırdım 🙂

Ödüller komik dedim ve dahası geliyor 🙂 Yarışmanın diğer ödülüleri de iş bulma fırsatı (işi kendin bulacaksın 🙂 ), kariyer fırsatı vs. Sanki projeyi kazanacak kişinin işsiz ya da herhangi bir kariyerinin olmadığını düşünüyorlar. Ya da işsiz güçsüz ortalıkta olduklarını düşünüyorlar. Aklıma hemen freelance çalışan arkadaşların sık olarak yaşadıkları bir sorun geldi. Sen bu siteyi yap çevrem geniş referans olurum sana sonra bir sürü iş toplarsın vs. Bu tür teklifler gerçi işe yeni girdiğim zamanlar sıkça karşıma çıkıyordu ama halen daha aynı şeyleri söyleyen insanlar var. Bu yarışma da resmen bunu teklif ediyor.  İş fırsatı vereceklerine girişimcilikle ilgili birkaç yazı yazsalardı da ödüller ve fırsatlar bölümünü doldursalardı.

Neyse kısaca demek istediğim Türkiyede olacak olan böylesine büyük bir fikrin değeri sadece 5000 TL ve bu da insanımızın fikirlerine biçtikleri değeri gösterir.

Jürilerinin Armağan Çağlayan ya da Bülent Ersoy olmasını isterdim açıkçası 😀 Ya da yarışma tutarsa Webstar Alaturkayı da görürüz belki 😀 Sitedeki ampul işaretini AK partiyle özdeşleştiren arkadaşlar da oldu 🙂 İşin şakası bir yana edindiğim izlenimlere göre bu yarışmaya güvenmeyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu gördüm. Ben şahsen de güvenmiyorum ve projelerimi (iyi ya da kötü, basit ya da zor, uygulanabilir ya da uygulanamaz tartışılır) göndermeyi de düşünmüyorum..

Share

2 Comments Webstar Türkiye Hakkında..

  1. Burçin BOZKIR

    Yazına tamamiyle katılıyorum. İlk başta gazetede okuduğumda ciddi bir organizasyon gözüyle baktım. Ancak sitelerine girip, ödülleri ve başvuru formu denen o sayfayı görünce. İşin türk mantığında yürütülen bir gereksiz bir yarışma olduğunu düşündüm. Kafamdaki projeleri göndermek yerine biraz daha hayali bir fikrimi gönderdim sadece içerideki yapıyı görmek için gönderdim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType