Üretmiyoruz, ürettiğimiz tek şey bahane ve fikir!

Aslıda yazının başlığından da anlaşıldığı gibi çok fazla dallandırıp budaklandırmaya gerek yok konuyu.Hemen bir araştırma ile bir giriş yapalım.

Geçtiğimiz gün katılmış olduğum 7. Girişimcilik Kongresi‘nde konuşan Maltepe Üniversitesi Öğretim üyesi ve Kişisel Gelişim Uzmanı Prof. Dr. Şaban Kızıldağ’ın yaptığı bir araştırmada 1.5 milyarlık 57 İslam Ülkesinde yapılan  toplam üretiminin 4 trilyon dolar olduğunu nüfusu sadece 85 milyon olan Almanyanın ise 8 trilyon Dolar üretim yaptığını açıkladı. Korkunç bir araştırma değil mi? Yani 1.5 milyar nüfusu olan 57 İslam Ülkesi 85 milyonluk Almanyanın ancak yarısı kadar üretim yapmakta.

İşte çalışmadığımızın bilimsel bir kanıtı. Şaban bey aynı konuşmasında çok fazla mazeret ürettiğimizi söylemişti. Evet çok ama çok fazla mazeret üretiyoruz. Ama mazeretler kadar da fikir üretiyoruız.  Bir fikir üretip o fikrin tutup tutmayacağını düşünmekten faaliyete geçmeye zaman bulamaz olduk. Zaten belli bir süre sonra çevresindeki bu fikir tutmaz ya kimse yapamadı sen mi yapacaksın gibi klasik laflarla fikrimizden vaz geçer olduk.

İşte twitter üzerinden yazdığım bir cümle: Fikrin araştırması olmaz uygulaması olur..

Gerçekten de öyle. Burdaki kasıt bir fikir üzerinde araştırma yapmak değil, fikir üretmek için gece gündüz efor sarfetmektir. Bazen bir fikir çok parlak olmayabilir ama uygulama aşamasında başarılı olduğunuz takdirde de çok başarılı olabilirsiniz.

Yine twittera yazdığım ve bir söz: Daha fazla ve daha fazla..

Daha fazla çalış, daha fazla uygula, daha fazla üret,  daha fazla düşün, daha fazla oku, daha fazla duyarlı ol, daha fazla ve daha fazla..

TÜRK ÖVÜN, ÇALIŞ, GÜVEN..

Övünüyoruz, çünkü yapmadığımız birşey için bile şahlara kalkabiliyoruz..

Güveniyoruz, evet ama zamanla bu da kaybolmaya başladı..

Ama ben de dahil yeterince çalışmıyoruz ve nerdeyse hiç üretmiyoruz..

Not: Bir değişim var ileriye doğru. İnş. yakın bir zamanda bu yazıyı okur da “Ne kadar geri kalmışız zamanında, ne kadar da ilerledik” derim..

Share

1 Comment Üretmiyoruz, ürettiğimiz tek şey bahane ve fikir!

  1. Firat D.

    Yazı da dolar üzerinden verilen üretim kapasitesinin çalışmakla %100 bağlantılı olmadığını dolayısıyla bilimsel olmadığını kabul etmek gerekir. Çünkü neyin nasıl üretildiği ve kapsamı önemli, özellikle müslümanlar ile gayrimüslimleri karşılaştırırken.

    Bunun yanında konunun değindiği hassas noktayı anlıyor ve daha çok çalışmamız gerektiğine katılıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType