Todo List (Yapılacaklar Listesi) Nedir? Nasıl Kullanmalıyız?

Son zamanlarda biriken işlerimin üstesinden gelmek için yapılacaklar listesi tutmaya başladım. Todo list olarak da ifade edilen bu şey benim için yeni olmasa da uygulamaya geçildiğinde gerçekten işinize motive olabiliyorsunuz.

Onca iş arasında bir de yacağınız işleri kafanızda yer tutmak yerine kağıda dökmenizi tavsiye ederim. Ne yapacağınızı be ne yaptığınızı bilmeniz sizin her zaman faydanıza olacaktır.

Yapılacaklar listesi tutarken dikkat etmeniz gereken kurallara geçmeden önce size verebileceğim en büyük tüyo bir ajanda veya ayrı bir not defteri kullanmanız. Bilgisayarda da çeşitli uygulmalar, programlar vs olabilir, ancak üzerini çizip karalamanız sizi ayrıca motive edecektir. Ajanda veya not defteri olmasının sebebi de kalıcı olması. Tekli kağıtlara yazıp kaybetme ihtimaliniz artabilir.

Önemlilik sırasına göre sıralayın: Öncelikle yapılacak onlan işleri önemlilik sırasına göre sıralayın. Bu sıralamayı yaparken o gün yapamıyacağınız bir iş olsa da sırası bozulmasın. Dönüp tekrar baktığınızda işiniz sizi bekliyor olacaktır.

Açık ve net ifadeler kullanın: Listenizi oluştururken sakın anahtar kelimeler veya sade kelimeler yazmayın. Gerekirse irtibata geçeceğiniz insanların bilgilerini de yazabilirsiniz. (Tel, fax, mail vb.) Bu size ayrıca zaman kazandıracaktır.

Bitirdiğiniz işin üzerini çizmeyi unutmayın: Bitirdiğiniz işin üzerini çizin ancak burda dikka tedilmesi gereken şey tamamen karalamayın. Dönüp tekrar baktığınızda hallettiğiniz işleri gördüğünüzde işinize motive olacaksınız.

Listeye kaynak yapmayın: Eğer yeni bir iş ya da yapılması gereken yeni birşey olduğunda hemen elinizdeki işi bırakıp dallandırmayın. Todo listinize ekleyin ve bunu yaparken sıralamaya dikkat edin.

İşinizi detaylandırın: Yapılacaklar listesi yaptığınızda kesinlikle uzun sürecek çalışmaları detaylandırın. 2 veya 3 saati geçecek başlıkları tercih etmeyin.

Örneğin elinizde bir tasarım var ve kodlamasıyla birlikte aktif edilecek. Listenize direkt xx firmasının sitesi yapılacak diye yazmayın. Alt başlıklar halinde bir liste oluşturabilirsiniz. a) Photoshop ile parçalama işlemi b) CSS giydirme işlemi c) Yönetim panelinin düzenlenmesi d) Sitenin çalışır halde birliştirilip upload edilmesi. e) Müşteri ile görüşme gibi..

Kısaca her işin, her projenin ve her çalışmanın bir todo listi olabilir. Bunlar size rehberlik edecektir. Zamanı bu şekilde bir cetvel gibi kullanıp, doğruyu rahatlıkla çizebileceksiniz 🙂

Resim kaynağı: http://under30ceo.com/wp-content/uploads/2010/10/list.jpg
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType