Sosyal medyada patron sen değilsin!

Peki sosyal medyada patron kim?

Sosyal medyada asıl patron hesap yöneticileri ve ya hesapları yönetmeleri için çalıştığınız ajans da değil. Sosyal medya uzmanları hele hiç değil. Asıl patron(lar) takipçileriniz, ürününüzü kullanıp sosyal mecralarda sizin hakkınızda konuşan insanlar.

2001 yılından beri sosyal medya krizlerindeki artış yaklaşık %76’lık bir yüzdeliğe sahip.  Bu krizlerin en büyük sebepleri de şirket içi eğitimin yetersizliği, bu konuda profesyonel bir kadronun olmaması ve en önemlisi şirketin kriz planlarının olmamasıdır.

Elimizde o kadar çok case var ki hangi birini anlatsak bilemedim. Örnek olarak geçtiğimiz aylarda yaşanan Onur Air’in krizini ve bu krizi ne kadar kötü yönettiklerini ele alacağım.

25 Ekim 2011’de Onur Air Facebook sayfasında şöyle bir paylaşımda bulundu: “Facebook sayfamıza katacağınız her takipçimiz için 0.5 TL’lik bir bağış daha yapacağız”. Asıl kriz bu hatayı(!) yaptıktan sonra krizi daha da büyümeleriydi. İlk önce altına gelen olumsuz onlarca yorumu silmeye katlılar. Baktılar ki yorumlar mislice gelmeye devam ediyor sildikçe tükenmiyor bu sefer, yorumlara takipçileri küçük düşürücü şeyler yazmaya başladılar. Sonra başlığı silip siz yanlış anladınız, siz kötü niyetlisiniz hatta nerdeyse siz cahilsiniz demedikleri kalmıştı. Sonrasında da sosyal medyada yerden yere vuruldular, belki de hak etmedikleri kadar fazla eleştirildiler.

Bu krizi ele almadan önce hata(!) dediğim yerde bir şey eklemek istiyorum. Van depreminde televizyonlarda yapılan yardım kampanyalarında şirket isimlerinin havada uçuşması, reytingi yüksek kanallarda bas bas yardım ediyoruz, şuna şunu veriyoruz demeleri Onur Air’in sosyal medyada öyle yapmaya çalıştığı PR çalışmasından çok daha büyüktü. Yani Onur Air hata yaptı da diğerleri çok mu masumdu?

Demek ki sosyal medya dediğimiz şey  geleneksel medyadan çok daha farklı bir mecra. Demek ki sosyal platformlarda insanların karakteristik yapılarını çok iyi analiz etmek ve hassasiyetlerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu krizi bu marka kendi lehine çevirmesini bilemedi. Sosyal medyada o kadar konuşuldu ki, hatta aylar geçmiş olmasına rağmen şimdi bile bir case olarak kullanıyorum.

Ne yapmak gerekirdi?

İlk önce tabi özür dilemesini bilmeleri gerekirdi. Özürlerini kabul edip etmemek takipçilerin elinde olan bir şey. Sonuçta patron onlar. Birilerini küçümsemek yerine iyi niyetlerini ve samimiyetlerini sürdürmeleri gerekiyordu. Birine yanlış anladığını söylemek yerine hatalı olduklarını kabul etmeleri gerekiyordu. Herşeyi iletiyi sildikten birkaç saat içinde düzeltmeye çalışmak yerine daha sağlam adımlar atarak her şeyin düzelmesini beklemeleri gerekiyordu. Asıl tüm bunları yaptıktan sonra tıpkı insani ilişkilerde olduğu gibi gönüllerini almak gerekiyordu.

Kısaca; sosyal medyada olumsuz koşullarda gelişen bir krizi lehinize çevirmek sizin elinizde. Böyle durumlarda patronlarınıza iyi davranırsanız onlar da size iyi davranacaktır.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType