Sosyal Medya ve ROI (Yatırım Getirisi)

ROI (Return on Investment) Türkçeye yatırım geri dönüşü olarak çevrilebilir. ROI ölçümü ile yaptığınız yatırımların getirilerini, verimliliği hesaplayabilirsiniz. Analiz sonucunda yatırımın devam edip etmemesi gerektiğini gözlemleyebilirsiniz.

Çoğu zaman dijital mecralarda ROI ölçümü yapmak imkânsıza yakındır. Tıpkı bilbordlarda reklamlarınızın yayınlanması gibi. Çok niş bir konu olmadığı sürece genelde zaman içerisinde verimliliği ölçümleyemeseniz de gözlemleyebilirsiniz. Şirketinizin sosyal ağlarındaki like, fan sayılarını ya da web sayfalarınızın ziyaret, tık oranlarını ölçümleyebilirsiniz. Yine de bunlar size ROI sonuçlarını vermez.

Şunu da söylemeliyim ki sosyal medyada var olmak ne kadar zaman/maliyet açısından bir gideri varsa ROI ölçümlemeleri de aynı şekilde maliyet gerektirir. Bunun gerekli olup olmadığı konusunda da profesyonellerin görüş farklılıkları olduğunu sıklıkla görüyoruz.

Bazı şirketler ROI ölçümü için reklam bütçelerinden hatırı sayılır bütçeler ayırmaktadırlar. Sosyal ağlarda bunu yaparken, özel uygulamalara, ajanslara yıllık bütçeler ayrılıyor. ROI oranının %100 olması demek ne kar ettiğinizi ne de zarara uğradığınız gösterir. Nötr gibi görünse de aslında genelde böyle bir çalışmayı tecrübe etmek kar olarak görülebilir. %100’ün üzerine çıktığı anda artık kar ediyorsunuz demektir.

Son olarak ROI denilen hadisede sosyal medyada başta yavaş bir dönüşü olsa da ileriki zamanlarda katlanarak size dönüşü büyük olacaktır. Çoğu zaman da dönüşlerin karmaşık grafiklerle ifade edildiğini hatta ölçümleyemediğinizi fark edeceksiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType