Sosyal Medya Buton Karmaşası

sosyal-medya-butonlari-arif-acar

Sosyal medya hayatımıza girdiği günden beri gerek kişisel kullanıcılar gerekse markalar yavaş da olsa iyiden iyiye adapte olmaya başladı. Artık kişisel kullanıcılar bloglarında markalarsa marka sayfalarında ve diğer platformlarda sosyal ağ butonlarını sıklıkla kullanmaya başladı.

Ancak tüm bu güzel gelişmelerin yanında dolaştığımız sitelerde can sıkacak abartılıkta sürekli karşımıza çıkıyor. Bir yanda beğenme tavsiye etme, tweetleme ve +1’leme butonları,  diğer yandan paylaşma butonları. Sitelerin footer ve header dediğimiz alt ve üst bölümlerine mevcut sayfanın linkleri. Üyelik işlemlerini kolaylaştırmak için connect butonları. Bir de işin içine sayfa açılışlarında gelen lightbox’lar (site açılışında otomatik açılan siteye entegreli pencereler) girince çoğunuzdan aynı cümleleri duyar oldum. “Yeter be kardeşim!”

İşte bahsi geçen bazı buton tipleri;

sosyal-medya-butonlari-1

Okuduğum bir yazının hemen başına eklenmiş bir buton serisi. Burada dikkatimi çeken en önemli nokta,  yazıyı Facebook beğenme butonunun ve Google +1 butonunun yanında yer alan Twitter’da “Takip et” butonu. Belki de en yapılmaması gereken bir hata. Çünkü bu butonları kullanırken aynı grup butonları kullanmak kafa karışıklılığını ortadan kaldıracaktır. Takip et butonu yerine Tweet’le butonu kullanılabilirdi.

sosyal-medya-butonlari-2

Yukarıda bahsi geçen yazının altında yer alan bir buton dizisi daha. Madem yukarıda insanları bu yazıyı beğenmeyi ve tavsiye etmeye yönelttiniz, şimdi de neden tekrar paylaşmaları için ısrarla önümüze koyuyorsunuz? Ayrıca bu butonlar kullanıcıyı yoran ve tıkladıktan sonra tıklanılan sosyal ağda tekrar paylaşma butonuyla karşılaştığınız bir buton türü.

sosyal-medya-butonlari-3

Yukarıdaki görselde de yine genelde sitelerin sidebar dediğimiz (sitelerin genelde sağ bölümünde bulunan blok) yerlerde yer alan bir kullanım biçimi. Bu butonlara tıklandığınızda sadece Facebook ya da Twitter’ın sayfalarını ziyaret etmiş olursunuz. Bir avantajı var o da kaç kişi beğenmiş ya da takip etmiş, sayfayı ziyaret etmeden rahatlıkla sunabilirsiniz.

sosyal-medya-butonlari-4

Bu tip butonlar da genelde yazı alanlarının sağ ve sol bölümlerinde yer alır. Sayfa ne kadar aşağı inerse insin butonlar sayfanızı takip eder ve beğendirmeye teşvik eder. Projeye ve sayfa türüne göre kullanılabilecek bir tarz.

sosyal-medya-butonlari-5

Eklenmesi kolay olmasından mıdır bilinmez kullanılması en sinir bozucu buton tiplerinden biridir. AddThis hizmetinin sunduğu bu hizmeti kullananlar listede görülen ağlarda paylaşım yapabilme olanağı sağlıyor. Ancak Messenger, Oyyla, Digg gibi hizmetlerin ne oranda kullanıldığını düşünürsek, ne kadar gereksiz bir araç olduğunu anlayabiliriz.

sosyal-medya-butonlari-6

Sıklıkla haber sayfalarının kullandığı ve site açılışlarında görsel tasarımlarla gelen, sayfaları takip etmeye teşvik eden pencerelerdir. Bunu da yerinde ve kararında kullanmak gerekir. Bazı sitelerde bu bağlantıyı kapatmamıza rağmen ziyaret ettğimiz her sayfada önümüze çıkıyor. Kapatabildiğimiz bazı sayfalarda da browser’ı her açıp kapattığımızda tekrar tekrar karşımıza çıkarak bizi çileden çıkarabiliyor. Siteyi kodlayan yazılımcının bunu cookie ve session’larla sadece bir kez görüntületmeyi sağlamalıdır.

sosyal-medya-butonlari-7

Sosyal ağların bize bugüne kadar sunmuş olduğu en büyük nimetlerden bir tanesidir connect butonları. Çoğu web sitesine bu butonları kullanarak anında bağlanabiliyoruz. Ancak burada da tehlikeli bir takım durumlar var. Üyelik formlarını doldurmadan kullandığınız bu butonlarla tüm bilgilerinizi paylaşmış olursunuz. Gizlilik sözleşmelerine uymayan bazı siteler bu bilgilerinizi çeşitli reklamveren şirketlerle paylaşabilir, dahası bu bilgileriniz farklı amaçlarla kullanailirler. Özellikle Linkedin ile Connect ettiğiniz sitelere bağlanmadan önce hangi bilgilerinizi aldığını gözden geçirmenizde fayda var.

sosyal-medya-butonlari-8

Bu tarz kullanılan connect butonları ise çok fazla teknik bilgi gerektirdiği için çokça kullanılan bir yöntem değildir. Zaten kullanılmasından da çok yana değilim. Facebook, Google ve Twitter’ın yeterli olduğunu düşünüyorum. Hyves, Synamtec, OpenID gibi ağların ismini yeni duymuş kullanıcılar için de sıkıcı bir yöntem.

Peki bu noktada nasıl bir yol izlemek lazım? Hangi butonları nerede kullanmak daha sağlıklı olur. Ya da gerçekten tüm sayfalarda kullanmak gerekli mi?

Bu soruların yanıtlarını bir liste halinde sizlere sunmak isterdim ancak, bunları belirlerken sitenin içeriğine, hizmet verilen kitleye, sayfadaki içerik uzunluğuna göre vs. çok detaylı bir analiz gerektirebilir. Siz yukarda yapılmaması gerekiğini savunduğum öğeleri sitenize bakarak çıkarımlarda bulunabilirsiniz.

Sosyal medyayla alakalı bir önceki yazımı okudunuz mu? Sosyal Medya ve ROI (Yatırım Getirisi) ile alakalı bir yazım.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType