Şeker Bayramı Değil "Ramazan Bayramı"

Mübarek 11 ayın sultanı Ramazan aynın bize hediye ettiği mübarek Ramazan bayramının da 3.gününü yaşadık bitti. Ramazandan sonra gelen Şevval ayının ilk üç gününde de Ramazan Bayramını kutladık. Evet altını çizdim çünkü bu bayram şeker bayramı değil ramazan bayramıdır. İnsanlar arasında kullanılan bu tabir bilinsizce yaygınlaşmış ve normal olarak görülen bir kullanım biçimine dönüşmüş. Ramazan bayramı Avrupalıların yaptığı sıradan şeker şenlikleri günleri, domates savaşma günü gibi basit ve anlamsız sıradan bir gün olmamalıdır ve değildir. Eğer bu zihniyetle yaklaşırsak önümüzdeki kurban bayramına da bir zaman sonra et bayramı denmeye başlar.

Şeker bayramı demek insanın nefsini doyuran sadece bir nimetten bahsetmiş oluruz. Halbuki Arapça kökenli bir sözcük olan “Ramazan”, “Ramaza” (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bu sebepten ramazan bayramı sevgi ve saygının doruk noktalarına ulaştığı, yardımlaşmanın ve kaynaşmanın sınırları aştığı, kabirlerde fatiha bekleyenlerin ruhlarının coştuğu, dargınlık ve düşmanlığın yerini kardeşliğin aldığı güzel bir bayramdır. Bu bayrama şeker bayramı demek daha anlatamadığım çok sebepten saygısızlık olur.

Belki fazla paranoyak bir düşünce olacak ama sanki bu ve bu tarz kelime değiştirme oyunları bilerek yapılıyor. Mesela yıllarca TVlerde ve sinemalarda gerizekalı ve piskopat tiplemesindeki insanlara bu güzel ayların isimlerini vererek dilimizden silmeye hatta karalamaya çalışıyorlar. Kendiniz de bir düşünün bakalım. Ramazan, Şaban, Gaffur, Kamil.. Bu güzel isimler neden hep piskopat ve gerizekalı tiplemelerindeki kişilere verilirken Kaya, Orkun, Cem gibi isimlerse genelde onların tabiriyle daha medeni ve daha şık tipli insanlara veriliyor. Neyse konu çok saptı ama dilimizi, dinimizi, örf ve adetlerimizi bir şekilde silmeye çalışıyorlar. Bizler artık bunlara izin vermemeliyiz ve artık sesimizi çıkarmalıyız..

Share

1 Comment Şeker Bayramı Değil "Ramazan Bayramı"

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType