“Nerden Başladılar ?”

Öncelikle belirtmek isterim ki yazıdaki görsel tamamen temsili amaçlıdır. Yazıyı çok uzun tutmamak için direk projeden ve amaçlarından bahsedeyim.

Sosyal medya kelimesi o kadar çok duyduğumuz ve bazılarımız için de yaşadığımız bir ortam gibi hayatımızın heryerinde. Bizler bu kadar güçlü bir kaynağa sahipken bu gücü halen tam anlamıyla iyi kullandığımıza inanmıyorum. Tam bu noktada aklıma şöyle birşey geldi. Herhangi bir sosyal sorumluluk projesi, basit bir web sayfası ya da başka proje için mutlaka ve mutlaka iyi bir ekip çalışmasının sonucunda güzel işler yapılabilmekte. İnsanların faydalanabileceği ve okurun ilerde yapmak istediği iş için ona rehber olacak bir kitabın neden böyle bir ekip tarafından yapılamiyacağını düşündüm ve “Nerden Başladılar ?” adlı kitap projesini hayata geçirmeye başladım.

İlk adım olarak FriendFeed’de açmış olduğum başlıkla projemi duyurmaya başladım ve gerçekten olumlu ve bana cesaret veren tepkiler aldım. Aşağıda kitabın nasıl ve ne şekilde olacağını belirtirken sadece kaba taslak birşeyler çıkarmak istedim. Yine projeyle ilgilenen ekip tarafından alınacak kararlarla bazı değişiklikler mutlaka yapılacaktır.

Üniversitemizde daha önceden benim de içinde bulunduğum bu şekilde bir kitap çıkarıldı. (Fablika) Yine aynı şekilde sosyal medyada bir ürünün tanıtımını yapan bir tür hatıra kitabı çıkarıldı. Yazarları da ürüne destek veren bloggerlar tarafından yapılmıştı ve gayet başarılı bir sonuç verdi.

Kitabın İçeriği

Başlığından da belli olduğu gibi sektörde biryerlere gelmiş ya da yaptığı işe başlamak isteyen insanlara neler tavsiye edeceklerini yazacaklar. Okuyucular hedeflerini belirlerken veya belirledikten sonra nasıl bir yol izlemeleri gerektiğinden bahsedecek bir tür rehber ya da somut bir kişisel gelişim kitabı.

Kimler Yazacak ?

Bununla alakalı net birşey söyleyemem. Yazarlar dediğimiz gibi bilişim sektöründen insanlar olacak. Şöyle bir problem var. Bir sayfalık da olsa yazıyı yazacak kişinin önemli bir konumda olup olmaması. Çok fazla duyulmamış ancak mesleğinde başarılı olan insanlar ya da arkadan gelen insanlara öğütleri olabilecek herkesin yazmasını isterim. Ancak ilerde seçilecek editörler tarafından tartışmaya açılabilecek bir konu.

Gelirleri Ne Yapacağız ?

Gelirleri tabiki de oylama sonucu belirlediğimiz kurum ya da kuruluşa bağışlayacağız. Ben yine kitapla alakalı bir derneğe verilmesinden yanayım. Tartışmaya açık bir konu.

İlk Baştaki Maliyetleri Nasıl Karşılayacağız ?

Tabiki her yapılan büyük işte sponsorlara ihtiyacımız var. Bu konuda tecrübesiz olmama rağmen ilerde bizlere destek olacak büyüklerimizin yardımıyla altından kalkabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca kitap çıkmadan önce de kitabımızı satın almamız halinde zaten maliyetin büyük bir bölümünü halletmiş oluruz.

Nasıl Olacak ?

Kitabın kapak tasarımı yine ekip içinde bir grafiker grubuyla yapılacak bir yarışma ya da anket sonucu belirlenecek. Basımı yine bizi destekleyenlerin yardımıyla olacak.

Ne istiyoruz ?

İstediğimiz en büyük şey destek. Herkesin haberdar olmasını istiyoruz. Herkesin kendisine düşen görevi yapması halinde güzel bir projeye imza atabileceğimizi düşünüyorum.

Gereklilik Listesi:

  • Sponsor(lar)
  • Tabiki destek ve bize danışmanlık yapacak profesyonel bir ekip.
  • Yazı yazmak isteyen kişilerin listesi
  • Mutlaka kitapta yer alması gereken değerli büyüklerimizin listesi
  • Kitabın kapak tasarımı için bir grafiker ekibi (Aslında en son işlerden bir tanesi)

Daha çok yolumuz var ve güzel bir iş çıkacağından hiç şüphem yok. Desteğini esirgemeyen herkese şimdiden çok teşekür ederim. Konunun tartışıldığı FF başlığı için tıklayınız.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType