Kim bu virüslerin ve spamların kaynağı ?

Geçen Ağustos ayında Network Box adlı bir firmanın yaptığı bir araştırmada dünya üzerinde görülen virüslerin ve spamların görülme sıklıkları ve kaynakları açıklandı.

virus-spamAraştırmaya göre Ağustos ayında, ABD görülen virüslerin %15,9′unun kaynağı olarak dünya liderliğine sahip. İkinci sırada %14,5 ile Brezilya bulunuyor. Spam’lerin bir numaralı kaynağı ise %11,6 ile Brezilya’ya ait. Bu konuda ikinci sırada %8,6 ile ABD, %7,2 ile Güney Kore yer alıyor.

Bunun dışında Ağustos ayında görülen virüs ve spam sayısında önceki aylara göre bir düşüş var. Temmuz ayında Haziran’a göre üç kat artan virüs ve spam’ler Ağustos’ta tekrar Haziran seviyesine dönmüş durumda.

Bu bir istatistik haberi olarak bir köşede dursun biz de ufak bir dokundurma yapalım antivirüs programlarını sunan şirketlere. Bilgi hırsızları ve piskopat zararlı yazılımcılar dışında kalan virüs ve spamların antivirüs şirketlerinin ortaya çıkardığını düşünüyorum. Eğer piyasada virüs ve spam olmazsa doğal olarak antivirüs programları da olmaz. Ya da heryıl onlarca ve yüzlerce güncelleme yaptırarak müşterinin gözlerini boyamayı da sağlayamazlar. Asıl sorun rekabetin artması aslında. Kimin veritabanında daha çok virüs ve spam filtresi varsa o daha başarılı gibi görünüyor.

Share

7 Comments Kim bu virüslerin ve spamların kaynağı ?

 1. Nihat

  Ustam nasıl bir komple teorisi bu
  O zaman, Doktorlarda kanser diye bir hastalık yaptı
  Hırsızlığı çelik kapıcılar yaptı vs vs 🙂

 2. arif

  Hocam bilişim sektöründe kimselere güvenim kalmadı maalesef o yüzden her an herkesi suçlayabilirim 🙂

 3. sEBo

  Bütün virüsleri değilde; antivirüs piyasasının durgun bir döneminde ortaya çıkan virüslerin sebebi antivirüs şirketleri olabilir. Para kazanma politikasıdır neden olmasın ki ? Birde şu açıdan bakarsak; örn: bankaların veritabanları bir hacker için oldukça iştah kabartıcıdır veya kişisel bir bilgisayara keylogger atarak o kişinin şifrelerini, kredi kartı bilgisi gibi önemli şeyleri ele geçirmek hacker için hazinedir bunun için yaşıyordur :).. Ne yapar dediğim gibi en basitinden bi keylogger yazar.. Bunun gibi binlerce, milyonlarca hacker veya lamer inde keylogger ve benzeri programları yazıp ağ ‘a salıvermesini düşünürsek ortalık virüs, trojan vs kaynayacaktır ki ölede zaten.. Sonuç şirketlerinde bi nebze bu işte bi parmağı vardır gibime geliyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType