Facebook sayfaları üzerine..

Şimdi bahsedeceğim konu tam olarak bir markanın Facebook ortamındaki dijital stratejinden çok var olan sayfamızı ya da grubumuzu nasıl daha iyi kullanacağımızdır. Kısa kısa başlıklar halinde konuyu daha iyi ele alabileceğimi düşündüm.

Facebook grubu mu Facebook sayfası mı ?

Öncelikle buna karar vermemiz gerekir. Her ikisinin de birbirine çeşitli konularda üstünlükleri vardır. Ama eğer hedef kitleniz büyükse kesinlikle Facebook’ta sayfa oluşturmanızı tavsiye ederim. Çünkü bildiğiniz üzere Facebook grupları 5000 üyeden sonrası için toplu mesaj gönderimine izin vermiyor. Eğer sizi gruba cazip kılan şey buysa bir kez daha düşünün. Gruplarda application özelliği olmadığından birazdan anlatacağım bazı avantajlardan yararlanamayacaksınız. Ayrıca grup oluşturduğunuzda grubu oluşturan ve diğer yöneticiler de grup hayranları tarafından görüntülenecektir. Bunun da çeşitli dezavantajları vardır. Bununla ilgili tavsiye edebileceğim güzel bir yazı: http://www.allfacebook.com/2010/07/facebook-page-or-group/

Sayfanız için doğru ve eksiksiz bilgiler

Artık sayfa oluşturmaya karar verdik. Peki şimdi ne yapacağız?

Resimde benim yönettiğim bir Facebook sayfası görüntülenmektedir. Sayfanızda sayfayla alakalı bilgilerin tamamını doldurmaya çalışın. Varsa blog adreslerini ve diğer sosyal platformların linklerini de verebilirsiniz. Sizlere ulaşabilmeleri için mail adreslerinizi de vermeyi unutmayın. Bu sayfanızın hem ciddiyetini gösterir hem de kolay ulaşabilirliğini arttırır.

Doğru sayfa isimleri

Bu yazıda en çok vurgulamak istediğim konulardan bir tanesi bu. Çünkü bir internet sitesinin ya da bir markanın sayfasını oluşturduğumuzda sayfa ismiyle birçok insanı sayfamızdan uzaklaştırabiliriz.

Görselde de görüldüğü gibi habersaglik.net internet sitesinin sayfası oluşturulmuş. Sizin de dikkatinizin çektiği gibi sayfanın ismi habersaglik.net değil. Daha çok insanların ilgisini çekebilecek bir isim verilmiş. Ayrıca sayfanızın url ismi olarak da sitenizin direk adresini verebilirsiniz. Bu SEO açısından da siteniz için faydalı olacaktır.

Doğru hedef kitlesi

Bir diğer konu da sayfanızı takip edecek kitlenin seçimi. Evet seçimi kelimesini kullandım çünkü bu konuda biraz seçici davranmamız gerekiyor. Sırf sayfa takipçisi artsın diye javascript:fs.select_all(); kodunu sağa sola yapıştırmayın. Bu sayfanızın ciddiyetini de bozacaktır. Sizler sayfayı böyle herkese gönderdiğinizde konuyla ilgisi olmayan insanlar da sayfanızı takip etmiş olacak ve doğal olarak paylaşımlarınızda etkileşimlerde bulunacak. İlerde sıkıntı çıkaracak yorumlar, sayfa üzerinden reklam yapmalar vs. moralinizi bozabilir sayfanın da ciddiyetine zarar verebilir. Fake dediğimiz sahte hesapların da sayfanızdan uzak durmasını sağlayın. Zaten bu tarz hesapların amacını anlatmaya gerek yok.

Bağlantı paylaşımı ve güncellik

Facebook sayfasını bir internet sitesi gibi düşünün. İnternet sayfanıza ne kadar değer veriyorsanız sayfanıza da o kadar önem verin. Facebook sayfanıza eğer bir sitenin sayfasıysa sürekli sitenizden yeni başlıkları ekleyin. RSS ayarlarındaki otomatik ekleme özelliğini eklememenizi tavsiye ediyorum. Çünkü sizler bir bağlantı paylaştığınızda o bağlantının başlığını düzenleyebilir hedef kitlenin ilgisini çekebilecek farklı bir şeyler yazabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi içerikle alakası olamayan bölümleri silebilirsiniz. Verdiğiniz bağlantının linkini kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca başlıkları da düzenleyin. Mesela yukarıda sitenin title kısmında yazan | Haber Sağlık kısmını silmenizi tavsiye ederim. Ayrıca açıklama kısmındaki metni de yarım kalmayacak bir şekilde ya da kullanıcıların meraklanıp tıklayıp okuyacağı bir şekle sokmaya çalışın.

Eğer bir internet sitesinin hayranlık sayfasıysa, kesinlik ve kesinlikle Facebook’tan insanların ilgisini çekmeyeceğini düşündüğünüz bağlantıları paylaşmayın. Ya da kullanıcı paylaştığınız bağlantının  tamamını görmediğinden yanlış anlamalara sebebiyet vermeyin. Mesela Sağlık Haberleri sayfasında çok fazla cinsel içerikli haber paylaşmamaya çalışıyoruz. Çünkü bizler bağlantıları paylaşırken insanlar sadece o bağlantının başlığını ve kısa özetini okuyacağını biliyoruz. O yüzden o kısacık yazıda konuyu anlamadan yazılmış saçma yorumlarla karşılaşabilirsiniz.

Sayfamızla ilgili diğer sayfa ve grupları takip edin ve fark edilin

Eğer sayfanızı takip eden insanların eğilimleri konusunda çok iyi bir analiz yapamamışsanız mutlaka sayfanıza benzer diğer sayfaları da takibe alın. Kullanıcıların daha çok nelere yorum yaptıklarını ve sayfanız üzerinden daha çok neleri paylaştıklarını görmeye çalışın. Ayrıca takip ettiğiniz sayfalardaki yenilikler sizlere fikir açısından yeni şeyler kazandıracaktır.Takibe aldığınız bu sayfalarda aktif rol oynamaya çalışın ve fark edilin. Kendi sayfanızdan da insanların sordukları sorulara yanıtlar verebilirsiniz. Bunu yaparken takip ettiğiniz sayfada reklam izlenimi vermeyin. Her şeyden önce iyi niyetli olun.

Diğer kaynaklarla bağlantılı çalışın

İnternet sitenizi Facebook sayfasını oluşturdunuz bitti mi hayır. Yine internet sitenizin diğer sosyal medya mecralarından (twitter, friendfeed, linkedin vs.) da faydalanmasını sağlayın. Ve bunların hepsini tekrar etmeyecek şekilde birbirine bağlayın.

Aslında biraz daha marka yönetimi üzerinde durmuş olsaydım birkaç tavsiyede daha (Facebook aplikasyonları, yarışmalar gibi) bulunabilirdim ancak onu da başka bir yazıda anlatırım artık.

Share

1 Comment

1 Comment Facebook sayfaları üzerine..

  1. 'Arif ACAR

    Önemli ekleme: Öyle güzel bir isim seçin ki kullanıcılar farkında olmadan markanızın/sitenizin reklamını yaprsın. İlgi alanımda olan bir sayfa adı farklı arkadaşlarım tarafından sürekli bana öneriliyor. Onlar sadece sayfa isminde bulunan yere takılı kalırken marka da içeriklerlerle güzel reklam yapmış.

    This comment was originally posted on FriendFeed

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType