Facebook nereye gidiyor..

facebook_pic

Geçtiğimiz aylarda Facebook etkinliğini kaybetmekten korkması sebebiyle yapısında bazı değişiklikler yapmaya başladı. İlk hamlesi Facebook taki durum güncellemelerini ve paylaştıkları linkleri dış platformlardan erişimi sağlayan API’ler oluşturmaktı. FQL sorguları sayesinde bir facebook hesabındaki notları, linkleri ve durum güncelleştirmelerini başka platformlara taşıyabileceğiz. “Ne düşübüyorsun ?” kutucuğunun yanına eklenen güvenlik butonu sayesinde yazdığımız yazıyı istersek herkesle yaplaşabiliriz tıpkı doğum tarihinde olduğu gibi. Yanlız bu özellik daha türkçe versiyonunda aktif değil ama önümüzdeki günlerde bu yeniliği görürseniz Arif söylemişti dersiniz artık 🙂

Bir diğer yenilik ise durum güncellemelerinde arkadaşlarımızı etiketleyebileceğiz. Twitterda olduğu gibi ismin başına @ koyarak o kişiyi taglamış oluyoruz. “@sebo, bak bu yazıyıyı okumanı tavsiye ederim” gibi bir mesajla sebo adlı kullanıcıyı refere etmiş oluyoruz.

İlk başta okul arkadaşların sonra da gerçek hayattaki diğer arkadaşların arasında bir platform olan facebook zamanla sistemini değiştirerek daha doğrusu talebe ve modaya ayak uydurarak topluluk paylaşım ağına dönüşüyor. Sosyal medyanın zamanla facebook’un tahtını sarsmaya başlamıştı zaten. Facebook da bu korkudan olsa gerek twitter’a benzemeye başlamış. Eskiden tanıdığımız kişi listemiz en fazla 150 (Benim için) ile sınırlıyken sosyal medya sistemine kaydıkça bu sayı belki binlere çıkacaktır ki sosyal ağ mantığına uyması gerekiyor.

Share

1 Comment Facebook nereye gidiyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType