E-Kitaplar Geliyor, Yeni Bir Devir Açılmak Üzere..

Kitap kokularını ve sayfalarını çevirirken kulağımıza gelen o narin hışırtıları özleyecek miyiz?

Cevap tabiki de hayır ama bu o kadar da kolay söylenecek bir hayır değil..

Çünkü bir yandan insanlar kitapların kokularından, onları gerçek hayatta arşivlemelerinden ve elleriyle sayfalarını çevirmekten vazgeçemese de öte yandan e-kitaplar yeni bir devir açma peşinde..

Nasıl mı?

Geçtiğimiz gün Amazon’un açıklamasına göre Nisan ayında basılı kitaptan çok elektronik kitap satılmış. Satılan her 100 basılı kitaba karşılık, 115 e-kitap satılıyor.

İnternet üzerinde alışveriş yapan ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan Amazon bu yıl geçen seneye göre kıyasla tam üç kat daha fazla e-kitap sattı.

Eğer bu e-kitapları sadece internetten sürekli alışveriş yapan insanların satın aldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuzdur. Çünkü;

İngiltere’de açılan Kindle Store, basılı kitaptan tam iki kat daha fazla e-kitap satıyor.

Şimdi sıkı durun: Amazon bu rakamları paylaşırken bedava satılan kitapları hesaba katmıyor. Onları da hesaplarsak e-kitapların inanılmaz boyutlara ulaştığını ve ulaşacağını göreceksiniz.

Bu potansiyeli gören idefix kısa bir süre önce e-book satışlarına başlamıştı. (Bununla alakalı bir yazı..)

Türkiye’nin bazı teknolojiler konusunda biraz geri olduğunu ve kitap okuma oranlarının biraz düşük olmasını hesaba katarsak belki uzun bir süre gibi görünse de 5 yıl içinde bizler de o rakamları kolaylıkla yakalayabiliriz. Ancak; Türkiye’de e-kitap fiyatlarının bu denli pahallı olması sürdürülürse bu süre uzayabilir. Ya da insanlar korsan e-kitaplara talep edeceklerdir..

E-kitapların fiyatları ve satın almaya engel olan şartları başka bir yazımda sizlerle paylaşacağım..

Görsel Kaynağı: http://changethisart.net/wp-content/uploads/14_4_orig.jpg
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType