DMOZ'a Site Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dmoz nedir ?

dmoz-Open-Directory-ProjectDmoz dünyanın en büyük ve en gelişmiş insan yapımı bir web dizinidir. The Open Directory Project türkçe karşılığı açık dizin projesi anlamına gelen ve dünyanın en büyükleri olarak gösterilen, birçok arama motorunun da kaynak edindiği dizindir. Bu web dizini kendi içinde eklenilen siteleri kontrol eden gönüllü editörlere sahiptir. Bu editörler eklenilen siteleri kabul ederken çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bunlara birazdan değineceğim.

Neden Dmoz’a sitemi eklemeliyim ?

Tanımını yaparken bahsettik, birçok büyük arama motoru (google, yahoo, altavista..) bu kaynağı kullanır. Sitenizi eklemeniz durumda arama motorlarında üst sıralara daha kolay çıkabilirsiniz. Ayrıca eklenen siteler Sandbox’dan etkilenmezler. Pagerank değerini de arttırmanıza yardımcı olur. Arama motorları dışında da DMOZ verilerini kullanan çeşitli siteler de vardır ve bunlar da üst sıralardaki durumunuzu ektileyen faktörlerdir.

Çok güzel bir dizinmiş peki nelere dikkat etmeliyim ?

DMOZ’a eklediğiniz sitelerin dizine eklenebilmesi için DMOZ editörlerinin de eklediğiniz siteye onay vermesi gerekiyor. Editörler de sitelerin yapım aşamasında mı yoksa bitmiş düzgün bir site mi olup olmadığına karar verir. Sonra özgün içeriklerin varlığına ve sitede kullanıcıyı rahatsız edecek reklamların olup olmadığına da bakar. Ekleyeceğiniz sitenin bilgilendirme açamlı mı yoksa para kazanma amaçlı mı olduğunu anlamak hiç de zor değil.

Sitenizi eklerken eklediğiniz kategorinin en uygun kategori olmasına dikkat edin çünkü DMOZda kategori editörleri var (Kategoriye ne kadar önem verdiğini gösterir). En uygun kategori olmasının yanında olabildiğince alt kategorilere inmenizi tavsiye ederim. Sitenizi en uygun kategoriye ekledikten sonra 2 ay içinde eklenmemişse tekrar ekleme işlemini yapabilirsiniz. Sitenizi farklı kategorilere ekleyip eklenme olasılığını arttırmaya çalışmayın aksi takdirde siteniz spam filtrelerine takılabilir.

Sitenizi eklerken başlık olarak siteismi.com diye direk girerseniz işinizi garantiye almış olursunuz. 5 kelimeyi geçmemek şartıyla sitenizin sloganını da yazabilirsiniz. Başlıkta anahtar kelime kesinlikle kullanmamalısınız. Sitenizi eklerken gerçekçi olun. Abartılı cümleler ve kelimeler kullanmamaya çalışın. Mesela dünyanın en gelişmiş bloğu, arifacar.com şimdiye kadar görülmüş en manyak site vs. Olabildiğince yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Daha resmi ve sade bir dil kullanın.

Adres bölümüne sitenizin ismini yazarken http:// portunu eklemeyi unutmayın ve sitenizin sonuna / simgesini de mutlaka koyun (http://www.arifacar.com/ gibi). Sırf bu yüzden bir çok site daha incelenmeden direk eleniyor.

Sitenizin kendine ait özel bir domaini ve kendi hostu olmalıdır. Ücretsiz servisleri kullanan bir siteniz varsa eklemeyi bile denemeye değmez. Örnek; arifacar.yournet.com gibi veya arifacar.cokbuz.com vs vs.

Sitenizin içeriğinin özgün olmasına dikkat edin. Eğer başka bir yerden eklediğiniz içerkler varsa mutlaka kaynak gösterin. DMOZ kopya içerikli veya kopya tasarımlı sitelerden nefret eder ki zaten birçok site bu kriterlerden dolayı eleniyor.

Siteniz eğer tamamen üyelik sistemiyle çalışıyorsa ve üye olmadan içeriklere erişilemiyorsa bu konuda  da dikkatli olun. Çünkü DMOZ editörleri sitenize üye olmak zorunda değildir. Editörlere sitenizde gezme kolaylığı sağlayın. Üyelik sistemi yapacaksanız da dmoz tarafından onaylandıktan sonra da yapabilirsiniz.

Sitenizde künye ve iletişim bölümlerinin olmasına dikkat edin. Bir firmanın veya kuruluşun yani sabit adresleri olabilecek sitelerde bu ayrıntıyı gözden kaçırmayın. Bazı editörler buna çok dikkat etmese de biz en iyisini yapmaya çalışalım.

İnternetten okuduğum bir yazıda; sitenizi eklediğiniz kategorideki editör sitenizi şahsi amaçları için eklememe gibi birşey yapabilirmiş, editör kendi sitelerine rakip olabileceği siteleri eklememeyebilirmiş ve sitenizi görmezden görebilirmiş. Ben buna çok çok az da olsa ihtimal verebiliyorum. Sonuçta editörler de insan ama bence bu kadar spekülasyon yapılmasına gerek olmayan bir konu. Siz sitenizi kriterlere uygun hale getirin ve başvurunuzu yapın.

Sitenizi ekledikten sonra DMOZ size sitenizin eklenip eklenmediğini söylemek zorunda değildir. Herhangi bir mail ya da bilgilendirme raporu beklemeyiniz. Kurallar bölümünde de zaten böyle birşey yok.

Şöyle de düşünelim siz DMOZ‘da editör olsaydınız ekleyeceğiniz sitenin hangi özelliklerine bakarsınız ? Daha önceden eklemek istediğiniz kategorideki siteleri inceleyin. Editörün gözünden bakmaya çalışın hangi kriterlere önem vermiş kendinizce analiz edin.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType