Cemil Türün ve Yeni Ekonomik Sistemin Gelişi

Bu haftaki derneğimizin konuklarından biri Cemil Türün oldu. Yoğurt Teknolojileri’nin sahibi olan Cemil Türün’ü oyun dünyasından insanlar Kriz ve Pusu adlı oyundan kendisini tanırlar. Oyun sektöründe Türkiye’nin dünyada 6. büyük korsan piyasasına sahip olduğumuzu bilmelerine rağmen yılmadıklar. Türkiye’de bir farkındalık oluşturan ve hiçbir hazır alt yapı (hazır oyun motoru vs) kullanmadan geliştirdiği oyunların meyvelerini şuanda Yoğurtistan adlı projesinde toplamaya başladı.

Yoğurtistan temelde sosyal ağlarda bir uygulamayla üç boyutlu bir dünya sunuyor sizlere. Bu dünyada harcadığın zamanı ödüllendirerek farklı bir ekonomi yaratılmış. Kazandığınız kaymelerle yine dijital içerikleri satın alabiliyorsunuz. PDF kitaplardan tutun da lisanslı şarkılara kadar birçok dijital içeriğin yanında fiziksel olarak da harcanabilecek bir para birimi.

Bu sanal dünyanın içinde gerçek bir dünya kuracaksınız. Ayrıntılı bilgi için Yoğurtistan’ı ziyaret edebilirsiniz. Şuanda reklamlarına sıkça rastladığımız Coca-Cola Kırmızı Kasa uyulaması bu projenin uyarlanmış küçük bir versiyonu.

Tabi eğitimin içeri bunlar değildi. Belki de olayı tam kavrayamadığınızda klasik bir tarih dersi gibi anlatılanlar aslında dünyadaki yeni ekonomi düzeninin nereye doğru gittiğini ve bizlerin bu noktada neler yapmamız gerektiğiyle alakalı. “Bilgi çağı” dediğimiz bu dönemde kapitalist ekonominin çöküşünü izliyoruz. Bu çöküşün ardında yatan sebepleri ve geçmişimizde atalarımızın ekonomisinin nasıl oldu da yüzyıllarca ayakta kaldığını gözler önüne serdi. Kapitalist ekonomik sistemde “ahlak” kavramının var olmayışı nelere sebep olduğunu çarpıcı ifadelerle bizlere anlattı.

Kendisinden öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu düşünüyorum ve bir dahaki ziyaretlerini dört gözle bekliyorum 🙂

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType