Bu yaz döneminin hasılatı..

Beni takip edenleriniz bilir, her dönemin sonunda oturur ne yaptım ne ettim diye kendimce bir hesap yaparım. Şimdi bu yazın hasılatını sizinle paylaşmak istiyorum. Maddi kazançları hasılat olarak saymıyorum çünkü geçici şeylerdir. 🙂 Birkaç bloğa yayarak yazmak isterdim ama şöyle serüven şeklinde devam edip gitsin.

Yaz döneminin başında aldığım bir kararla herhangi bir işe girmeyecek ve kendi projelerime zaman ayıracaktım. Arada ufak tefek işler gelirse paslayıp yoluma devam ederim diye düşündüm. Bu yüzden sağda solda da çok fazla duyurmadığımız şimdilik açılımı da ekibimiz tarafından saklı olan IB projesini başlattık. Projemiz kısa zamanda yol almaya başlamışken maddi sorunlarla karşılaşmayayım diye gelen ilk freelance işi yapmaya koyuldum.

Bu işleri yapmaya başlayınca projeye biraz ara vermiş oldum. Tam biraz daha ilerliyoruz derken bir ikinci iş daha çalışmamızı böldü. Bu işleri hem maddi açıdan hem de müşterilerimin bana güvenirliği açısından geri çevirmedim.

Freelance iş aralarında SEO konusunda kendimi biraz daha geliştirdim. SEO ile alakalı özellikle ingilizce kaynaklı siteleri hatim edercesine baştan aşağı okudum araştırdım. Bu araştırmalarım ilk baştaki kadar yoğun olmasa da halen devam etmekte.

Bloğuma güzel bir çeki düzen verip geçmişte yaptığım masaüstü projelerini yayınladım. Konseptini daha çok teknik bilgilere dayalı bir site olmaktan çıkarıp genele hitap etmesini sağlayan bir yapıya soktum. Makalelerimi artık konusuyla alakalı çeşitli sitelerde yayınlıyorum.

En büyük kazançlarımdan bir tanesi de ASP‘den PHP‘ye geçişim oldu. PHP‘ye geçişim çok zor olmamakla beraber daha da geliştiriyorum. Frameworkler üzerinde küçük denemelerle kendimi geliştiriyorum. Ayrıca kendimde büyük bir eksiklik gördüğüm JQuery‘yi de hatim etme yolundayım. JScript öğrenerek de yeni eklentiler geliştirme amacındayım. Kısaca PHP ile çıkıyor JQuery ile flöry yapıyorum. 🙂

Bireysel olarak da oluşturduğum, küçük bir ekiple devam ettiğim iki küçük blog. habersaglik.net ve nenasil.net Adsense’e yönelik olan sitelerden sağlık sitesi beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı ama benim için büyük bir tecrübe oldu. Hitleri beklediğim kadar olmasa da ondan sonra kurduğum nenasil.net için büyük bir tecrübe oldu. Nenasil isminde de belli olduğu gibi neyi nasıl yaptığını anlatan güzel bir bilgi kaynağı. Daha bir ayını bile doldurmayan sitenin hitleri beklediğimden daha iyiye gidiyor. Daha da iyi olacağından eminim.

Freelance olarak da iki tane iş tamamladım. ogenmakina.com ve kasapogluet.com Çok fazla yorum yapmayacağım. Daha arifacar.com portfolüme bile ekleyemedim. Aslında portfolyö sitemi sıfırdan düzenlemek istiyorum ama vaktim çok fazla olmuyor.

Bu yaz diğer dönemlere göre daha çok kitap okudum. Kitap konusunda Düşün Taşın Derneğine teşekür etmek istiyorum. Daha çok okumamda etkisi var gerçekten. En azından kendimi kitap okumaya zorlayacak birşey buldum. 🙂

Bu sene artık bazı insanlara hayır demeyi öğrendim. Üzerimdeki o ataleti atarak harekete geçme konusunda eskiye göre daha hızlı olduğumun farkına vardım. Bu arada;

Siz “hayır” demeyi öğrendikçe size “evet” diyecek çok kişi olacak.

Sizin de gerektiğinde hayır demesini öğrenmenizi istiyorum. Sizi sunulun şeylerin cazip olması veya duygusal davranmanız sizi evete zorlayacaktır. Hayırlar arttıkça size çok daha fazla zaman kalacaktır.

Katıldığım etkinlik ve programları da ayrı bir yazıda gözlemlerimle birlikte paylaşabilirim.

Görüşmek üzere..

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType