Bir webmasterin 24 saati :)

24hour-main_FullBloğumu açtığımda yazmayı planladığım ilk yazılardan birtanesi de bu. Bir webmasterin 24 saati derken hergün şimdi anlatacağım gibi zaman geçirdiğimi düşünmeyin bu sadece özel bir hafta oldu. Daha doğrusu ilk defa girişimcilik ruhumu önplanda tutarak NM (Network Marketing) işine Semih Şaşgın referansıyla girmeye karar verdim. Neyse asıl konu başlığından da belli olduğu gibi NM değil NM için gerekli parayı kazanmam için gereken sıradışı (ben öyle düşünüyorum) bir çalışma haftası.

Sabahın körü önceki geceden kalma yorgunlukla tek gözümle etrafa bakınıyor önce ne olduğunu anlamaya çalışıyorum derken paraşütlü jeton sonunda olması gereken yere düştü. Saat 6:30 telefon çalıyordu ve beni bekleyen çok önemli işlerim vardı. Sabahın verdiği uyku haliyle önce sabah yapılması gerekenleri yaptım sonra da bilgisayarımın başına geçtim. İlk işim gercekkahramanlar.com sitesinin yazılımını yapmak. Bir e-ticaret sitesi olarak başlarda kolay gibi görünen sistem iş dallandıkça ayrıntılarla beklediğimden uzun sürdü. Nihat İpekçi‘nin bana verdiği tasarıma kodlamaları gitdirmeye başlamıştım. Aslında o gün giydirme bitmek üzereydi ama çok fazla yol katedemeden arada uyukladığımı fark ettim. Gözlerimi açtığımda saat 9 olmuş ve asıl işime (Orzax‘ın webmasteri) gitmek için yola koyuldum.  Yoldayken de NM için gereken eğitimlerin bir parçası olan kitabımı okuyordum.

Artık şirkete varmıştım. Önceden yapılmış bir sitenin tasarımını ve yazılımını baştan aşağı yeniliyordum. oceanfishoil.com‘u baştan aşağı yeniledim. Bunun için çeşitli araştırmalar yapıyor gerektiğinde tasarımcı arkadaşlarımdan fikir danışmanlığı alıyordum. O gün de sitenin bu şekilde alt yapısını yapmaya uğraşmakla ve küçük küçük aralar vermekle geçirdim. Bazen uzun süre ara vermediğimde yıldızların kafamın etrafında uçuştuğunu fark ediyorum 🙂 Bu şekilde akşam saatini (19:00) getirdikten sonra eve doğru yol aldım tabi o meşhur kitabı yolda da elimden düşürmedim 🙂

Saat 21:00 yer mahsen 🙂 Evet mahsen yanlış duymadınız bazen odadan hiç çıkmam durmadan gözerlimi bu aptal bilgisayara kilitlerim. Haydar’ın bana vermiş olduğu ve çok acil olduğunu söylediği iki işi (Özgüler inşaat ve Yankı Tekstil‘in siteleri) yapmaya başladım. Aslında aciliyetin sebebi işi teslim etmem halinde bana gelecek nakit para. O paraya çok ihtiyacım vardı çünkü NM işi beklemez programa uymak lazım 🙂 Saat gece 01:00 civarı. Bir yandan sitelerin tasarımlarıyla uğraşıyor bir yandan da yarın sabah kalkıp gerçekkahramanlar sitesiyle nasıl uğraşıcağımı düşünüyordum. Yatağa yatışımla uyumam bir oluyordu.

Bu durum yaklaşık bir hafta sürdü ve işim için gerekli paranın bir kısmını tedarik etmiştim. Parasını geç aldığım işler olmasa belki bu kadar zorlanmayacak olacaktım ama gel de anlat. Eğer iş arkadaşınız aynı zamanda da çok sevdiğiniz bir dostunuzsa yapılacak birşey olmuyor ya da zor oluyor 🙂 O bir hafatanın sonunda artık iyice yorulduğumu düşündüm ve bir pazar günü öğlen 13:00’e kadar uyudum. Telefonların çalması birilerinin davul zurnayla odamda dolaşması beni ilgilendirmiyordu. Çünkü zorlu bir hafta geçirmiştim ve bu uykuyu hak etmiştim 🙂

Burada ilk blog yazım sayılan bir webmasterin 24 saati başlıklı yazımın sonuna geliyorum. Tiyatro sonlarında olduğu gibi varsa bir kusur ört gitsin kardeşim çok inceleme 🙂 Ayrıca yazı dilimin biraz bozuk olduğunun farkındayım ama zamanla artık daha müsbet (o ne Ariff) bir dil kullanacağım.. Sağlıcakla..

Share

4 Comments Bir webmasterin 24 saati :)

  1. AmiR

    biz de bugün elektrik kulübünden arkadaşlarla network marketing üzerine konuşurken semih diye bi arkadaştan bahsettiler o semih sizin semih mi acaba?!

  2. admin

    Çalışma arkadaşım Semih Şaşgın bilmiyorum siz hangi semihten bahsediyorsunuz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType