2011 Kasım Ayından Yeni Neler Öğrendim?

Kasım ayı yeniliklerin ve farklılıkların zirve yaptığı bir aydı diyebiliriz asında.

Melih Arat ile tanıştım ve şimdiye kadar yazmış olduğu o değerli kitaplarının imzalı hallerini tedarik ettim. Bu ay Pozitif kitabını okudum ve önceden de okuduğum diğer kitaplarına da bir göz atmış oldum. Şuanda kendisinin sosyal medya itibar yönetimini yapmaktayım. Facebook ve twitter sayfaları başta olmak üzere Zaman gazetesinde yazmış olduğu haftalık yazılarını paylaşmak üzere bir blog sayfası (siradisi.com) çalışmalarına başladık.

Bu ay sunumunu Marc  Prensky’nin yaptığı, konusu “Spectrum & Education” olan yaklaşık 2 saat süren bir sunumu dinleme fırsatı buldum. Işık Üniversitesi’nde gerçekleşen sunumun İngilizce olması ayrıca benim için ilklerden olması ayrıca önemliydi. Gerek sunumda kullandığı materyallerin gerekse de sözlü olarak kullandığı dil çok iyiydi. Sade ve anlaşılır bir dil kullanması dinleyicileri sunuma olan ilgisini arttırdı. Marc Prensky’nin “Don’t Bother Me Mom—I’m Learning!” adlı kitabında 21. yüzyılda eğitimde başarı sağlamak amacıyla, çocuklara bilgisayar destekli video oyunlarının nasıl yardımcı olduğunu anlatmış. Biran önce bir tanesini tedarik edip okumam gerekiyor sanırım 🙂

Düşün Taşın için de hareketli bir ay oldu. Fransa’dan gelen New City Zens ekibiyle bir araya gelerek Düşün Taşın Derneği hakkında konuştuk. Verdiğimiz röportajla proje ve çalışmalarımızı paylaştık. Paris, Berlin, Stockholm, Kahire,Yeni Delhi, Bangkok, Beijing, Manilla, Los Angeles, New York, Bogota, Mexico, Rio De Janeiro, Sao Paolo ve İstanbul’daki sivil toplum kurumlarıyla irtibata geçen ekibe bizler de Türk insanının samimiyetini göstermeye çalıştık. Çalışmalarımızın bir kısmını sitelerinde paylaşmışlar bile.

Düşün Taşın olarak bu sene ‎30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda yer aldık. Her yıl yaklaşık 60 ülkeden 14.000 katılımcı ve  70  ülkeden 2 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bulunmamız ayrıca bizler için de oldukça önemliydi. Kitap Fuarı kapsamında gerçekleştirdiğimiz Okubüs projemiz bu yıl da seyahat eden kişilere ülkemizdeki kitap okuma alışkanlığı konusunda bilgilendirme yapıldı ve aynı zamanda yolculuk boyunca kitap okuma programları gerçekleştirildi.

Düşün Taşın olarak üniversitelerde etkinlikler yapmaya devam ettik. ‎Bu ay 63. Kitap Okuma Günleri’ni İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa İnan Kütüphanesi’nde gerçekleştirdik. Ve önümüzdeki büyük projelerin çalışmalarını halen sürdürmekteyiz.

Bu ay 12 programdan oluşan “Sıra Dışı Yaşam Becerileri” seminerinin bir bölümünü aldım. Bu seminer okulda veya dışarıda edinemeyeceğiniz bazı becerileri kazandırmak üzerine kurulmuş.  Kısaca Sıra Dışı Yaşam Becerileri; denemediğini denediğin ama geri dönüşleri olmayanı denemediğin, yaşadıkların arasında bağlantılar kurarak yeni şeyleri ürettiğin, genellemelerden şiddetle kaçındığın, sonunda bir projeye sahip olduğun ve söz ver sözünü tut ilkesini aklından çıkarmadığın sıra dışı olma serüvenidir. Bu kapsamda yaptığım bir takım sıra dışı deneyimlerim de oldu. Eğitimi bize sunan Selim Çavuş’a çok teşekkür ederim.

SDYB seminerinden denemediğini dene felsefesinden yola çıkarak hiç yemediğim birkaç yemekle tanıştım bu ay. Bunlar Humus, Falafel ve Tabule. Çok fazla ayrıntıya girip uzun uzun anlatmama gerek yok sanırım. Sadece vejetaryen mutfağından olan bu yemeklerin hangi mutfak kültüründen geldiğni herkes tartışıyor. Herkes sahiplenmeye çalışıyor bu yemekleri ve öğrenebildiğimiz bu güzel yemeklerin orta doğuda bir ülkenin olduğu J

 

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Additional comments powered by BackType